Już wiem

O programie "Już Wiem"

Czym jest program "Już Wiem" i dla kogo jest przeznaczony

Program „Już Wiem” to bogaty zbiór kilkuset multimedialnych gier i ćwiczeń, które zachęcą Wasze dzieci do nauki poprzez zabawę. Edukacyjne zadania przedstawione są w formie pięknych kolorowych animacji. Każda z nich na pewno przypadnie do gustu dzieciom rozwijając w nich umiejętności językowe, matematyczne, społeczne, a także logiczne myślenie.

Serwis jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-14 lat. Świetnie sprawdzi się on jako uzupełnienie edukacji wczesnoszkolnej uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może być także przydatnym narzędziem wspierającym rewalidację dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (np. niepełnosprawnych intelektualnie, z zespołem Downa, autyzmem) w warunkach domowych.

NAWIGACJA PO SERWISIE

Wszystkie polecenia dostępne są w formie nagrań, dzięki czemu nawet dzieci z opóźnieniami i nieczytające mogą (w miarę swych umiejętności) korzystać samodzielnie z programu. Po uruchomieniu animacji miły głos lektorki poinstruuje dziecko jak powinno wykonać dane zadanie.

Nawigacja po stronie internetowej jest bardzo prosta i intuicyjna. Umożliwia bezproblemową obsługę zarówno za pomocą myszki, jak i ekranu dotykowego w wersji mobilnej. Ograniczyliśmy liczbę ikonek i przycisków do niezbędnego minimum, aby zapewnić dzieciom jak najłatwiejsze korzystanie z zasobów programu.

Aby zamknąć ćwiczenie wystarczy nacisnąć krzyżyk w prawym dolnym narożniku, w menu dostępnym pod animacją. Są tam również strzałki „następne” i „poprzednie”, ułatwiające poruszanie się pomiędzy zadaniami. Aby szybko odnaleźć interesującą nas zawartość, wszystkie ćwiczenia przedstawione zostały w formie miniaturek. Możemy też w dowolnym momencie przejść na stronę główną, klikając na logo „Już Wiem”. Pomimo intuicyjnej obsługi serwisu, w przypadku dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, sugerujemy (przynajmniej na początkowym etapie) pracę wraz z opiekunem.

ZAWARTOŚĆ

Program „Już Wiem” podzielony został na cztery działy: Gry i zabawy, Matematyka, Ćwiczenia językowe oraz Świat wokół mnie.

Do dyspozycji rodziców oddajemy „Strefę rodzica”, w której znajdziecie Państwo informacje na temat Waszego konta, statystyki, które pokażą procent wykonanych ćwiczeń (ogółem oraz w poszczególnych kategoriach), a także ustawienia, pozwalające na włączenie lub wyłączenie opisów pod ćwiczeniami.

Bardzo przydatną częścią „Strefy rodzica” jest biblioteka ciekawych artykułów, w których przedstawiamy różne propozycje mądrych gier i zabaw, wspomagających rozwój, a także rewalidację dzieci z opóźnieniami. Znajdą tam Państwo także porady jak efektywnie korzystać z naszego programu, jak komunikować się z dzieckiem (jak je chwalić lub np. zwracać mu uwagę) oraz jak ułatwiać i umożliwiać mu branie czynnego udziału w życiu codziennym.

Gry i zabawy Każde dziecko je uwielbia. Mogą stanowić wspaniałą zachętę do pracy z programem, albo nagrodę za wykonanie odpowiednich ćwiczeń (choć same w sobie także zawierają aspekt edukacyjny).

Znajdziemy tu m. in. labirynty, kolorowanki z możliwością wydrukowania, pary obrazków, na których dziecko musi odnaleźć różniące je elementy, ćwiczenia na spostrzegawczość polegające na odszukaniu ukrytych literek i cyfr oraz wiele, wiele innych.

Matematyka Zbiór ćwiczeń rozwijających umiejętności matematyczne i logiczne. Wiele z nich polega na liczeniu przedmiotów, rozpoznawaniu figur geometrycznych, porównywaniu „więcej – mniej”. Dzieci nauczą się też układania cyfr w odpowiedniej kolejności, rozdzielania „po równo” czy wybierania numeru telefonu. Dzięki zabawie w sklep zrozumieją wartość i sposób użycia pieniędzy. Logiczne myślenie wspomogą zadania z ciągami, w których dziecko zdecydować musi, jaki brakujący element wstawić w puste okienko.

Ćwiczenia językowe Animacje z tego działu nauczą dziecko nazywania różnych przedmiotów (zwiększając jego zasób słownictwa) oraz umiejscawiania ich w ramach szerszych kategorii, takich jak np. ubrania, warzywa, owoce, przybory szkolne. Dzięki ćwiczeniom dzieci uczą się nie tylko nazw poszczególnych rzeczy, ale poznają także ich miejsce w naszym codziennym życiu (przykłady zastosowań). Jest to możliwe dzięki zadaniom polegającym np. na wyszukaniu określonych elementów na obrazku, wspomagającym tym samym nie tylko mówienie, ale i rozumienie.

Świat wokół mnie W tym dziale użytkownicy mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne (zachowania w codziennych sytuacjach, rozpoznawanie emocji, pojęcie dobra i zła).

Na podstawie animowanych filmików nauczą się jak powinny w danym momencie zareagować. Ich zadaniem będzie ocena czy przedstawione zdarzenie jest właściwe czy niepoprawne.

Dzięki ćwiczeniom z puzzlami rozwiną umiejętność dopasowywania powiązanych ze sobą obrazków (np. książka i biblioteka), wyszukując na ilustracji usłyszane przedmioty rozwiną spostrzegawczość i rozumienie poleceń. Będą musiały także ocenić, które elementy nie pasują do przedstawionego obrazka (np. bałwan w letniej scenerii).

Mamy nadzieję, że wszystkie ćwiczenia będą dla Waszych dzieci wspaniałą multimedialną przygodą. Zachęcamy do zabawy i nauki z „Już Wiem”.

Życzymy owocnej pracy z programem!

Nasi partnerzy

baner_pediatra.png KTM.png biala_lodka.png